hhjbar.png
joker_bio

JOKER

Joker, 1987 doğumlu Eskişehirli rap sanatçısı. Hip Hop kültürüyle 14 yaşında tanışan Joker, ilk demolarını kaydetmeden önceki dönemde bir süre graffiti sanatıyla ilgilendi ve lise arkadaşıyla birlikte İrtibat grubunu kurdu. 2001 yılında kendi sözlerini yazmaya ve rap müzikle ilgilenmeye başladı.

 

Kariyeri boyunca Rhymestein, Yaşamak Öldürür, Microphone Show, Element gibi önemli albümlere imza attı. 2011 ve 2012 yıllarında katıldığı freestyle yarışmalarında dereceler elde etti. Türkçe rap’in emektar kalemlerinden Ceza, Ayben, Fuat Ergin, Dr. Fuchs, Sirhot, Yener Çevik, Lewo ve URA ile çalışma fırsatı yakaladı. 

 

17 yılı aşkın aktif müzik kariyerinde kendi müziğini üretmesinin yanında bir çok rap sanatçısının prodüktörlüğünü, ses mühendisliğini ve vokal koçluğunu yaparak işin mutfağında söz sahibi oldu. 2014-2016 yılları arasında kendi stüdyosu Hiphopjobz'ın başına geçerek, çok sayıda müzisyenin kayıtlarına ev sahipliği yaptı. 

 

DokuzSekiz Müzik ve Sony Müzik sanatçısı olduğu dönemlerde 2 market albümü ve çok sayıda tekli proje yayınladı. 2019 yılında DMC ile anlaştı.

 

En beğenilen çalışmalarını “Jokzilla” ve “King Size” koleksiyonlarında birleştirerek Türkçe rap tarihinde bir ilki gerçekleştirdi. “Çocuklar” isimli üçlemeyle ülkemizin ve dünyanın sosyal problemlerini dile getirerek adını ülke çapında kanıtlamayı başardı.

 

2020 yılında kurucusu olduğu Hiphopjobz stüdyosunu yeni bir kadroyla markalaştırdı ve Eskişehir'deki müzik/video prodüksiyonu alanında yaratıcı fikirlere açılım sağladı.

"Değilim sanırım iyi bir idealist, hayalperest ama bi' realistim o yüzden karakter analizi yapan sisteme karşı bi' paramilisim bu palavra anlatan yalakalar para kazandıkça beni daha pis ego içine çekiyor piyasanızdaki her asalak için atamam diss."

Günah Keçisi, 2019

 • Facebook
 • Twitter
 • Instagram
 • YouTube

Katıldığı önemli organizasyonlar:

 • Birlikte Güzel Eskişehir, 2018

 • Burn Battle Zone, 2018

 • Hip Hop Jam İstanbul, 2017

 • RedBull BC One Camp, 2017

 • O Ses Türkiye, 2017

 • RedBull BC One, 2016

 • Hip Hop Jam İstanbul, 2015

 • Meeting of Allstars, 2014

 • Kral Fest, 2014

 • Hiphoplife Freestyle King III,  2012

 • Hiphoplife Freestyle King II, 2011

Joker is rap artist from Eskişehir, born in 1987. Joker, who met the Hip Hop culture at the age of 14, was interested in graffiti for a while before recording his first demos and founded the İrtibat group with his high school friend. He started writing his own words and interested in rap music in 2001. 

 

Throughout his career, he has signed important albums such as Rhymestein, Yaşamak Öldürür, Microphone Show, Element. He achieved degrees in Freestyle competitions in 2011 and 2012. 

 

He had the opportunity to work with veterans of rap music Ceza, Ayben, Fuat Ergin, Dr. Fuchs, Sirhot, Yener Çevik, Lewo and URA.

 

In addition to producing his own music in his active music career for more than 17 years, he became the producer of the business by producing, sound engineering and vocal coaching many rap artists. Between 2014 and 2016, he became the head of his own studio Hiphopjobz and hosted the recordings of many musicians.

 

During his time as a DokuzSekiz Müzik and Sony Müzik artist, he released 2 market albums and many single projects. He signed with DMC in 2019. 

 

By combining his most admired works in Jokzilla and King Size collections, he broke new ground in Turkish rap history. He was able to prove his name throughout the country by expressing the social problems of our country and the world with the trilogy titled Çocuklar.

 

In 2020, he branded the Hiphopjobz studio which he founded, with a new staff and opened up creative ideas in the field of music/video production in Eskişehir.

2018'

2015'

2013'

2011'